EUROSPOOR 2005, Holandsko

Ve dnech 21.-23. října 2005 jsme se zůčastnili s naším kolejištěm výstavy EUROSPOOR v Utrechtu, Holandsko. Tato výstava je tematicky zaměřena na propagaci železničního modelářství a kromě silného zastoupení domácích modelářských klubů se zde představily i kluby z Británie, Německa, Francie, Švýcarska, Dánska, Belgie a letos také my. Výstava se rozkládala v hale o ploše 20000m2, cca 1/2 obsadily kolejiště, druhá polovina byly prodejní expozice. Kupodivu i v Holandsku působí TT klub, který pro členy vydává periodika, vyrábí malosériové modely, takže jsme zde s velikostí TT nebyli sami, i když z 90% převládala velikost H0. Celkově jsme byli překvapeni jakou silnou podporu má železniční modelářství v Nizozemí (při srovnatelném počtu obyvatel jako ČR), jenž dovoluje rentabilně pořádat takovéto gigantické výstavní akce.

Naše kolejiště jsme prezentovali v plné sestavě, provoz byl zajišťován modely vozidel ČSD/ČD. Četné ohlasy návštěvníků naše kolejiště řadily mezi nejhezčí na celé výstavě, což nás velmi potěšilo. Nutno uznat, že skutečně jsme měli model jiného charakteru než ostatní kluby. Častým motivem byl rovinný model elektrifikované dvoukolejky v ploché krajině, s dokola jezdícími vlaky a nezbytným větrným mlýnem. Jako jedni z mála jsme simulovali provoz na koncové trati a jako jediní jsme používali spřáhla Magnematic a rozpojovali bezkontaktně.
Snímky zachycují několik ukázek z výstavy.

Abstract:
In 21-23 th October 2005, our club took participation on international exhibition show EUROSPOOR in Utrecht, Netherlands. Exhibition is about 20000 m2 large and is focused for railway modelling hobby. We presented our module TT layout, toghether with models of rolling stock of Czech railways. We received many positive feedback from visitors, for high quality landscape and precision layout details. Picture shows exhibition with examples of layouts.

 


Pohled na cca 1/8 plochy výstavy, v popředí kolejiště místního TTklubu


Typický kýčový dvoukolejný vlakodrom, s nezbytnou smyčkou


Opět dvoukolejný vlakodrom, precizněji "maskovaný" zástavbou

 


Jedno z nejhezčích kolejišť H0, (SRN), téma venkov v rozmezí 1890-1950


Naše kolejiště v pozornosti diváků (our TT layout under visitors interest)

 

 


© 2005 KŽM, >Kroužek Železničních Modelářů