Stavba vnitřního vybavení vozu Bmo H0, PIKO

Karel Barták   11/2009

 

Dalším z témat práce v našem kroužku je i dostavba továrních modelů vagonů. Jedním z výrobků je i dokončení vnitřního vybavení modelu vagónu Bmo ve velikosti H0 od firmy PIKO katalogové číslo 57601. Sice výrobce nabízí v katalogu výlisky interiéru, ale nepodařilo se nám je zajistit, takže byla zvolena vlastní výroba.

 

Základem koncepce je opět vyřezávaný papír. Pro zjednodušení je barevnost papíru zvolena tak, aby se maximálně omezila potřeba nátěru. Po vyřezání lze papírové díly napustit roztokem plastu v toluenu nebo bezbarvým acetonovým lakem. V případě přípravy pro žákovský kroužek je nutno napustit předem, mimo dosah dětí. Lze také papír nenapouštět a nalakovat sestavený vnitřek vagónu až po dohotovení, a to lakem na nábytek ve spreji.
 

Další možností (námi využitou) je řezání laserem, který otevírá prostor nejen pro nové konstrukce vozidel, ale i pro výrobu dalších detailů a modelů použitelných na modelovém kolejišti. Tato strojní technologie zajišťuje potřebnou přesnost pro funkční vlastnosti modelů nejen vagonů.

Nejprve je nutno natřít šedou barvou díly podlahy obou pater vagónu. Po vyřezání přilepit podlahy na  díly se sedačkami, podlahou protáhnout podpěry sedadel.

Naohýbat a přilepit sedadla na podpěry, přilepit opěrky zad - pozor na "horní" a "dolní"....

    

...přilepit čela z 1mm kartonu, do podlahy vozu vložit vymezovací podložku (buď1 ks nebo oba - nutno vyzkoušet "nasucho") a vagon sestavit.

Tuto "stavebnici" vnitřku vozu Bmo ve velikosti H0 můžeme i zaslat, cena kompletu je 150Kč. Zájemci mohou kontaktovat na e-mailovou adresu bkk(zavináč) centrum.cz

 

© 2003-2009 KŽM, Kroužek Železničních Modelářů